E HABITSHME / Në Kosovë bie borë e kuqe (VIDEO)
Temperaturat e ulta kanë bërë që në Kosovë të vazhdojnë reshjet e borës">dëborës, por në disa vende është parë që ngjyra e borës">dëborës nuk ka qenë e bardhë, por ka marrë një ngjyrë në të kuqe.

Meteorologu Sylë Tahirsylaj, gjatë një interviste për "Komiteti"-n, ka thënë se edhe në dimrin e vitit 1954, i cili ka rezultuar me borën, të cilën populli e ka quajtur si "borë e kuqe".

Ai ka shpjeguar se bora e kuqe ka ardhur nga Afrika dhe kur janë përzier rrymat ajrore, të ardhura nga Sahara, kanë ndodhur edhe ndryshimet në ngjyrën e borës">dëborës. /albeu.com/Shtuar më 11/01/2017, ora 09:03

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori