E dini kush është raca e qenit më e shtrenjtë në botë? (FOTO LAJM)

Njerëzit gjithmonë vendosin një çmim për kafshët e tyre shtëpiake duke filluar nga ndoshta më e dashura që është qeni. Ndaj edhe nuk duhet të çudisë që ne shpesh i çmojmë qentë sipas racës së tyre, dhe se një lloj i racës së shtrenjtë koston shumë më tepër se racat e zakonshme apo ato më të përhapurat.

Kjo racë qensh është Samoyed, e cila renditet si raca më e shtrenjtë e qenve në botë.

Këta qen të bukur dhe të bardhë dëborë kushtojnë diku nga 4,000 deri në 11,000 dollarë për një ekzemplar të pastër. Sipas Klubit Amerikan Kennel, këto ‘re të bardha prej leshi’ janë të njohura si për nga pamja edhe për faktin se janë një lloj kafshe shumë rezistente edhe ndaj të ftohtit Siberian ku edhe kanë prejardhjen pra mund të përshtaten në çdo lloj ambienti.

Samoyeds mund të të peshojnë deri në 27 kg e në këtë rast bëhet fjalë për meshkujt.

Kjo racë qeni është më e kushtueshmja në botë pasi mund të shitet deri në 2 milionë dollarë.
Shtuar më 07/09/2019, ora 17:28

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori