Duke gërvishtur qiellin, njihuni me 5 ashensorët më të lartë në botë

Burj Khalifa, Dubai
Ndodhet në zemër të Dubait dhe është qiellgërvishtësi më i lartë në botë – lartësia 830 metra. Bujr Khalifa mban edhe rekordin botëror për ashensorin më të lartë dhe më të shpejtë, në vetëm 1 minutë e 24 sekonda ai arrin në katin e fundit. Kostoja e realizimit? 4 miliardë dollarë.
Pëlqej
Ata që kanë frikë lartësitë nuk mund të ngjiten kurrë në një nga pesë ashensorët më të lartë në të gjithë botën.

Inxhinierë dhe arkitektë në bashkëpunim kanë krijuar disa prej sistemeve më të avancuara për të shkuar në katet e fundit të qiellgërvishtësve që ndodhen thuajse të gjithë në Azi.

Kina është vendi që mban rekordin për numrin më të madh të ashensorëve, por fituesi absolut është ai që ndodhet në Bujr Khalifa në Dubai. /albeu.com/
Shtuar më 17/05/2018, ora 17:47
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori