Do t'i shihni me sy tjetër, cila është origjina e fjalës "Avokado"
Ju kurrë nuk do të shikoni një avokado në të njëjtën mënyrë përsëri.

Ka shumë arsye për të dashur avokadot. Jo vetëm që janë plot me yndyrna të mira që mbajnë zemrën tuaj të shëndetshme dhe ulin rrezikun e kancerit, por ato kanë shije shumë të shijshme.

Por ato mund të marrin një kuptim të ri të denjë për të qeshur kur të mësoni historinë pas emrit të tyre.

Avokadot fillimisht erdhën nga Meksika dhe Amerika Qendrore, ku i gjetën njerëzit indigjenë Nahua. Në atë kohë, avokadot quheshin “āhuacatl” – që gjithashtu ndodh të nënkuptojë «testikuj».

Studiuesit mendojnë se fisi zgjodhi emrin për shkak të formës dhe u konsiderua një afrodiziak.

Shtuar më 04/12/2020, ora 15:11

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori