“Deti i Vdekur i Kinës” një destinacion i veçantë për turistët
Liqeni i kripur i lashtë është formuar para 500 milionë vitesh dhe që zë 120 kilometra katrorë.

Veçantia e tij qëndron pikërisht në ngjyrën e tij e cila ngjan si një skenë krimi por që në fakt është thjesht një rezultat i natyrshëm i algave në ujë.

Me rritjen e temperaturave dhe intensitetit të dritës shkaktohen organizma të quajtura “salina – dunaliella” që e kthejnë ujin në ngjyrë të kuqe si gjak.

Përveç se është si ngjyra e gjakut, uji i kripur do të thotë që njerëzit mund të notojnë lehtësisht në të, duke i mësuar emrin edhe liqenit: “Deti i Vdekur i Kinës”./albeu.com/


Shtuar më 01/10/2016, ora 13:43

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori