Deklaroi se ishte ateist, 28-vjeçari dënohet me 10 vite burg
Një gjykatë në Arabinë Sauditë ka dënuar një person me 10 vite burg dhe 2000 gjuajtje me kamxhik pasi shkroi në Twitter se ishte ateist.

28-vjeçari">28-vjeçari refuzoi të pendohej për statusin e bërë, duke insistuar se ajo që shkroi ishte e drejta e tij për të shprehur besimet e veta.

Policia fetare islamike e ngarkuar për të monitoruar rrjetet sociale zbuloi se më shumë se 600 persona mohonin ekzistencën e Zotit, duke qeshur me vargjet e Kuranit, dhe akuzonin profetët për mashtrime.

Gjykata gjithashtu e dënoi atë me 4 mijë paund gjobë.

Vendimi për dënimin e 28-vjeçarit u mor në bazë të një ligji kontrovers që e quan ateizmin terrorizëm. /albeu.com/
Shtuar më 01/09/2016, ora 18:15

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori