Dëborë edhe në shkretëtirën e Saharasë (VIDEO)
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Rreshje të mëdha dëbore kanë rënë në Sahara. Fenomen ky shumë i rrallë për shkretëtirën më të madhe në botë ku temperatura arrin deri në 50 gradë cel.
Rreshjet e borës janë shënuar në rajonin Bechar, i cili shtrihet në veri-perëndim të Algjerisë, afër kufirit maroken.

Dëborën në këto zona shkretëtire e ka sjellë një rrymë shumë e ftohtë me prejardhje nga Groenlanda, e cila duke kaluar nga Spanja është shtyrë deri në Algjerinë perëndimore.

Pamjet spektakolare që kanë ofruar palmat e rënduara nga bora, dhe dunat e mbuluara me mantelin e bardhë kanë qënë një lajm shumë i mirë për oazet. /albeu.com/


shihni videon:




Shtuar më 20/01/2012, ora 12:28
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Një avion i linjave egjiptiane ka kryer ulje të detyruar në aeroportin e Larnakes në Qipro, në orën 8:46. 

Ai ka liruar te gjithe pasagjeret, por jo ekuipazhin e avionit

Një avion i linjave egjiptiane ka kryer ulje të detyruar në aeroportin e Larnakes në Qipro, në orën 8:46. Ai ka liruar te gjithe pasagjeret, por jo ekuipazhin e avionit