Dasma çeçene, zakonet dhe traditat turturuese për nusen (FOTO LAJM)

Dasma çeçene është një ndër dasmat me traditat më të çuditshme në botë.

Në galerinë e mësipërme mund të shihni nusen e cila po bëhet gati për ditën e madhe të dasmës që ka nisur 3 ditë më para, por ajo e ka të ndaluar të marrë pjesë.

Gjithashtu ajo e ka të ndaluar të kërcejë përgjatë këtyre ditëve. Deri ditën e dasmës ajo nuk mund të takojë askënd as krushqit të cilët nuk mund të shkojnë ta marrin.

Ditën pas dasmës ajo çohet nga familja e saj, nga xhaxhi ose daja tek familja e re.

Tradita e kërkon që dasmën e nuses ta paguajë dhëndri deri në qindarkën e fundit ndwrsa nusja duhet të rrijë gjatë gjithë kohës përballë dasmorëve dhe mund të ulet kur i japin leje./albeu.com/
Shtuar më 25/11/2016, ora 11:02

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori