Çfarë ndodh me ne kur vuajmë nga dashuria (FOTO LAJM)

Po si ta kuroni dhimbjen nga dashuria - Meqë dhimbja e dashurisë është shkaktuar nga nivele të larta të hormoneve të stresit dhe nivele të ulëta të mirëqenies, para së gjithash dopaminës, një mënyrë efektive për të ndihmuar lehtësimin është t'i kushtoheni aktiviteteve të afta për të korrigjuar këtë çekuilibër biokimik. Arma më e efektshme është që të angazhohen në aktivitete fizike aerobike, të cilat stimulojnë prodhimin e serotoninës dhe endorfinës, uljen e kortizolit dhe dhënien e ndihmës për sëmundjet fizike. Po edhe për aktivitetet që na bëjnë të zbulojmë gjëra të reja dhe të bëjmë përvoja të reja. Me kalimin e kohës, zonat e trurit tentojnë të rivendosin ekuilibrin e tyre dhe të njëjtat mekanizma atavikë që na kanë bërë të vuajnë kaq shumë na bëjnë të shikojmë më tej.
Shumë njerëz kanë gjetur çelsin e zemrës apo kanë një krah të djathtë gjithmonë për diçka. Mungesa e dashurisë mund të shkaktojë një trishtim të madh sentimental te njerzit.

Vetëm ata që kanë vuajtur për dashuri, e dinë sa e fortë është dhimbja në ato momente. Është një vuajtje që përfshin gjithë qenien tonë, në trup dhe shpirt, gjë që na pengon të mendojmë, të hamë dhe jetojmë.

Po pse vuajmë kaq shumë? Shkenca ka hetuar atë që ndodh në organizmin tonë dhe ka zbuluar disa nga mekanizmat që shkaktohen kur lidhja jonë e dashurisë shkon në thërrime: dëshpërimi i krijuar është i vendosur në shtresat më të thella të trurit tonë.
Shtuar më 18/05/2019, ora 15:28
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori