Çfarë ndodh me ne kur vuajmë nga dashuria (FOTO LAJM)


Nuk njohim më veten tonë - Papritmas ndihemi thellësisht të ndryshuar. Bëhemi të zymtë, në ankth, në depresion, ose grindavec, të irrituar dhe të zemëruar. Në të vërtetë, nuk jemi më të njëjtë si më parë por, strategjia më e mirë është që t`ja lini kohës të gjejë arsyet për ta kthyer faqen dhe për të shkuar përpara
Shumë njerëz kanë gjetur çelsin e zemrës apo kanë një krah të djathtë gjithmonë për diçka. Mungesa e dashurisë mund të shkaktojë një trishtim të madh sentimental te njerzit.

Vetëm ata që kanë vuajtur për dashuri, e dinë sa e fortë është dhimbja në ato momente. Është një vuajtje që përfshin gjithë qenien tonë, në trup dhe shpirt, gjë që na pengon të mendojmë, të hamë dhe jetojmë.

Po pse vuajmë kaq shumë? Shkenca ka hetuar atë që ndodh në organizmin tonë dhe ka zbuluar disa nga mekanizmat që shkaktohen kur lidhja jonë e dashurisë shkon në thërrime: dëshpërimi i krijuar është i vendosur në shtresat më të thella të trurit tonë.
Shtuar më 18/05/2019, ora 15:28
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori