E FUNDIT/ U bënë "tmerri" i Kamzës, policia u jep fund grupit të adoleshentëve
Çfarë do të ndodhë me trupin tuaj nëse hani 2 banane në ditë
Pavarësisht nga jetëgjatësia e tyre shumë e shkurtër, bananet janë një nga frutat më të njohura në të gjithë botën. Me një shije të ëmbël dhe me përmasa gati të përsosur natyrale, bananet bëjnë një vakt të shkëlqyeshëm ose shtesë në një vakt të shëndetshëm.

Tashmë e dini që bananet janë një ushqim tepër i shëndetshëm. Ato janë të mbushura me kalium, fibra, vitaminë C dhe B6, ndër ushqyesit e tjerë. Edhe përqendrimi relativisht i lartë i sheqerit (rreth 14 g për banane) zbutet nga fibra, e cila zvogëlon normën me të cilën sheqeri godet në rrjedhën tuaj të gjakut.

Ushqimi i një diete të pasur me fruta dhe perime është treguar se zvogëlon rrezikun e shumë sëmundjeve të frikshme, duke përfshirë kancerin, sëmundjet e zemrës dhe diabetin.

Por kur bëhet fjalë për banane, a mund të ketë shumë gjëra të mira? Lexoni për të zbuluar se çfarë do të ndodhte nëse hani dy banane çdo ditë. Lajmet janë kryesisht të mira, por ka disa paralajmërime befasuese që duhet të dëgjoni.

Dy banane, rrisin nivelin tuaj të përditshëm të kaliumit
Shtuar më 02/11/2019, ora 23:22

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori