Bretkosat e Alaskës ngrijnë në dimër dhe rikthehen në jetë në verë (FOTO LAJM)

Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Bretkosat e Alaskës" janë një ndër gjallesat më të mahnitshme në botën e gjallesave për shkak të mënyrës shumë natyrale të përshtatjes në natyre.

Kjo brektosë ka një veçori shumë efektive për të përballuar kohët e ftohta pasi në dimër ajo ngrin, praktikisht 2/ 3 e lëngjëve në trup i ngrijnë dhe nëse lëvizej ajo mund të thyhet.

Por fuksionet biologjike në trupin e saj vaazhdojnë shumë normalisht për të pritur verën për t’u rikthyer në jetë.

Këto bretkosa janë të afta të përballojnë temperatura ekstreme nën 0 gradë dhe trupi i tyre thjesht ngrin duke pritur verën e cila sërish do e rikthejë në jetë dhe kjo për t’u përsëritur gjatë gjithë jetës së tyre./albeu.com/
Shtuar më 12/01/2017, ora 09:48

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 

"Lumturi dhe krenari, mes arbëreshevë që ruajtën gjuhën dhe kulturën për më shumë se 5 shekuj dhe me fëmijë Të mrekulluëshëm!" {Lorik Cana}