Brenda Portës së Ferrit, atje ku zjarri nuk shuhet prej 40 vitesh (FOTO LAJM)

Këto pamje “apokaliptike” vijnë nga një gropë e zjarrtë në mes të shkretëtirës Karakum në Turkmenistan, e cila vazhdon që të nxjerrë flakë për më shumë se 40 vjet.

Ajo është cilësuar me nofkën si “Dera e Ferrit”.

Krateri me diametër rreth 69 metra dhe e thellë prej 30 metrash u formua në vitin 1971">1971, kur inxhinierëve sovjetikë që eksploronin burimet e gazit natyror, i bie avioni aty.

Nxehtësia në “Derën e Ferrit” mund të arrijë 1000 gradë celsius.
Shtuar më 18/03/2019, ora 14:24

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori