Askush nuk e di, por në këto pjesë të avionit gëlojnë mikrobet (FOTO LAJM)

Butoni per shpelarjen e tualetit. Ka më tepër mikrobe, edhe se vetë tualeti
Sigurisht që kujt i shkon mendja të pastërtia kur hipën në avion, kur ka 100 gjëra të tjera për tu kujdesur.

Por aeroplani është një nga vendet ku ka më shumë gjasa të sëmurësh gjatë udhëtimit. Qindra njerëz janë grumbulluar në një kabinë kompakte vetëm pak minuta pasi qindra njerëz të tjerë dolën jashtë – një skemë shpërndarjen akoma edhe më të madhe të mikrobeve.

Duar të pasagjerëve prekin dritaret, ulëset, kabinat e sipërme dhe shumë më tepër. Kur mikrobet prekin një sipërfaqe, ata mund të mbeten të gjallë atje për orë të tëra, dhe në disa raste ditë.

Pastaj, sapo të keni prekur gjithçka, ju uleni dhe prekni fytyrën tuaj, prekni sytë tuaj. Kjo është ajo ku njerëzit gabojnë dhe shpesh sëmuren. /albeu.com/
Shtuar më 22/12/2018, ora 19:22

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori