"Arma" më e re e zjarrfikësve që shpon çelikun dhe xhamat antiplumb (VIDEO)
Zjarrfikësit e Forcave Ajrore tani përdorin një sistem të quajtur PiroLance - një armë që mund të shkatërrojë mure prej çeliku, tulla ose betoni dhe madje edhe xhama me rezistencë ndaj plumbave.

Pajisja e mbajtur me dorë përdor një përzierje të ujit të shtypur dhe materialit të granitit për të shpuar një vrimë gjashtë milimetërsh përmes pengesave.

Përdorimi i teknologjisë ultra të lartë të presionit (UHP) për të shuar zjarret nuk është e re në vetvete.

Laboratori Kërkimor i Forcave Ajrore në bazën e Forcave Ajrore Tyndall në Florida filloi kërkimet dhe testimin e UHP në mesin e viteve 2000, përcjell albeu.com

Ai gjeti se uji i derdhur në presione të larta prodhon miliona pika mikro ujë, duke fikur zjarrin më shpejt.

Por presidenti i PyroLance, Scott Alexander, tha se kompania e tij është e vetmja që përdor teknologjinë për të depërtuar në një pengesë dhe për të shuar një zjarr.

PyroLance filloi furnizimin e Forcave Ajrore të SHBA pesë vjet më parë dhe teknologjia është adoptuar gjithashtu nga ana e Marinës së SHBA, si dhe aeroportet e shumta dhe shërbimet e zjarrit në mbarë botën.

Sistemi kushton nga 15,000 deri 80,000 dollarë, dhe kompania shpreson të shesë 350 njësi brenda dhe jashtë vendit gjatë vitit të ardhshëm. /albeu.com/


Shtuar më 07/02/2018, ora 10:42
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori