Arabia Saudite "shkatërron" Mekën, planifikon modernizimin e saj (FOTO LAJM)

Planet e Arabisë Saudite për modernizimin e Mekës duke ndërtuar një çati mbi faqen më të shenjtë të Islamit janë zbuluar në internet.

Frika po shprehet online se planet jozyrtare mund të "shkatërrojnë" trashëgiminë fetare, përcjell albeu.com.

Zyrtarët ende nuk kanë njoftuar zyrtarisht planet, por pamjet e një modeli në shkallë tregojnë një hapje dhe mbyllje të kulmit mbi Qaben - ndërtesa në qendër të xhamisë së Islamit, të cilën myslimanët futen drejt saj.

Më herët këtë verë, komandanti i sigurisë në Xhaminë e Madhe të qytetit, gjenerali Mohammed Al-Ahmadi, konfirmoi se catia të palosshme do të instalohet në oborrin e vitit të ardhshëm për të mbrojtur adhuruesit nga nxehtësia 40C jashtë.

Çdo vit qindra pelegrinë vizitojnë vendin e shenjtë dhe në vitin 2015 rreth 717 vetë u vranë në një shtypje vdekjeprurëse në Haxh. /albeu.com/

Shtuar më 26/10/2017, ora 16:25

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori