Airlander 10, nëndetëseje që fluturon
Airlander 10 është emri i këtij mjeti fluturues revolucionar. Është një hybrid i gjatë 92 metra, një përzierje midis një nëndetëseje, një avioni dhe një helikopteri.

Mund të transportojë pasha disa here më të rënda se një avion normal.Mund të ngjitet deri në 4.900 metra lartësi dhe të levizë me një shpejtësi prej 148 kilometra në orë, duke konsumuar më pak se një avion.

Karakteristika më unike është fakti se mund të fluturojë për dy javë pa ndalim, pa qenë nevoja të ulet në tokë./albeu.com/
Shtuar më 03/09/2016, ora 17:32

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori