E gjeni dot? Ky është testi që po çmend rrjetin
Pëlqej
Një test i çuditshëm i inteligjencës, që përfshin shtimin e një sekuence numrash, është duke tronditur internetin dhe duke i lënë përdoruesit të zhgënjyer.

Testi, i publikuar nga Go Tumble dhe i ndarë në Wikr, kërkon që përdoruesit të "mendojnë jashtë kutisë" duke dhënë dy përgjigje të ndryshme por të sakta për një seri ekuacionesh, përcjell Albeu.com.

Krijuesit shkruajnë: 'Së pari, mendoni jashtë kutisë! Kjo gjëzë e matematikës nuk është aq e thjeshtë. Megjithëse zakonisht ka një përgjigje të drejtë për problemet e matematikës, dy zgjidhje të përbashkëta po shkaktojnë debate të nxehta në të gjithë botën ".

Prodhuesit thonë se vetëm një në 1,000 njerëz mund të kuptoj përgjigjen e dytë të mundshme për testin, kështu që mundeni.


Zgjidhja 1

Krijuesit shpjegojnë se shumica e njerëzve do të fillojnë duke shtuar 1 + 4 për të arritur përgjigjen 5.

Pastaj ata do të shtojnë 2 + 5 në shumën prej 5 për të marrë një përgjigje prej 12.

Shumica e përdoruesve do të përdorin të njëjtin proces në vijën tjetër duke shtuar 3 + 6 për të marrë 9, pastaj shtoni nëntë në shumën në ekuacionin e mësipërm (12) për të arritur figurën 21.

Në fazën e fundit, ata do të shtojnë 8 + 11 për të marrë 19, para se të shtoni atë në shumën e vijës së mëparshme (21) për të marrë 40.

Ndërsa krijuesit thonë se 40 është një përgjigje e pranuar gjerësisht dhe korrekte, ka një përgjigje tjetër - dhe vetëm disa prej tyre do të arrijnë.


Zgjidhja 2

Shpikësit thonë se, sigurisht, 1 + 4 = 5, njerëzit inteligjentë do të marrin përgjigjen duke shtuar 1 deri 4 x 1.

Duke përdorur këtë formulë, ata do të shtojnë 2 në 2 x 5 për të marrë 12.

Ata pastaj do të shtojnë 3 në 6 x 3 për të marrë 21.

Dhe për të arritur përgjigjen përfundimtare dhe alternative, ata do të shtojnë 8 në 11 x 8 për të marrë 96. /albeu.com/
Shtuar më 17/07/2017, ora 15:48
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori