A e dini pse unaza ka mbetur simbol i martesës?
Unaza është dhe do të mbetet gjithnjë simbol i dashurisë, lidhjes, martesës, pasi unaza në formë të një rrethi nënkupton përjetësinë e cila është pa fillim dhe pa fund ashtu siç rrethi.

Ndërsa, vrima në qënder të unazës nënkupton në mënyrë simbolike një derë/portë për ta njohur dikë të panjohur.

Unazat e martesës janë shenjë e jashtme e lidhjes që bashkon dy zemra, ku ato janë vendosur në gishtin e katërt të majtë, besohet se ky gisht është në lidhje të drejtpërdrejtë me zemër. /albeu.com/
Shtuar më 05/09/2017, ora 16:01

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori