A e dini çfarë i ndodh trupit kur qëndroni ulur gjatë?
Këtu janë disa mënyra që kjo gjë mund të ndikojë negativisht në trupin tuaj.

Tretje të ngadaltë

Shumë herë ata që ulen për periudha të gjata kohore kanë tendencë për të ngrënë. Të ulurit pas ngrënies mund të shkaktojë rritje të barut dhe kjo ngadalëson tretjen. Tretja e ngadaltë mund të shkaktojë disa çështje të vogla siç janë kapsllëku, urthi, fryrje, dhe shtim në peshë .

Probleme me qëndrimin

Të qëndroni ulur për periudha të gjata kohore mund të dëmtojë shpatullat, qafën dhe shpinën. Sa më shumë kohë që kaloni ulur, aq më shumë ka gjasa që të kaloni në një pozitë të ligët ose të shtrirë.

Zakonisht kur në kompjuter, njerëzit mbajnë qafën dhe shpatullat e tyre që shkaktojnë tendosje në këto zona kur mbahen për një periudhë të zgjatur kohe. Të ulurit gjithashtu aplikon më shumë presion në pjesën e prapme sepse qëndron, dhe rruaza e shpinës. Periudhat e gjata të uljes shkaktojnë që disqet të ngjiten dhe të humbasin fleksibilitetin.

Çrregullimet e këmbës

Pasiviteti dhe ulja e tepërt çon në qarkullimin e dobët, mpiksjen e gjakut, ënjtjen, kockat e dobëta, venat me variçe, dhe nganjëherë në raste ekstreme kjo mund të çojë në osteoporozën.

Sigurohuni që të qëndroni aktivë dhe mbani qarkullimin e gjakut. Kjo është e lehtë,nëse jeni duke shikuar TV, gjatë pushimeve, ngrihuni dhe bëni një shëtitje ose thjesht ecni një herë në orë, madje edhe kur jeni në punë. Pushimi do t’ju lejojë të zgjasni këmbët tuaja dhe të merrni rrjedhjen e gjakut dhe do të rifreskoni mentalisht po ashtu.

Muskujt e dobët

Në përgjithësi sa më aktiv jeni, aq më i fuqishëm keni mundësinë të jeni. Qëndrimi aktivë jo vetëm që ju lejon të jeni të fortë, por ju mban në lëvizje dhe kjo ruan fleksibilitetin tuaj. Pushimi pas një stërvitje mund të jetë zbutës, por mos harroni të zgjasni muskujt ose ata do të ndihen të ngushtë dhe do t’ju lëndojnë ditën tjetër.

Nuk janë vetëm këmbët që vuajnë kur ulen për një kohë të gjatë, duke qëndruar dhe duke ecur kërkon që muskujt e ndryshëm të jenë të tensionuar që nuk janë të përkulur kur ulen.

Si t’i shmangni këto rreziqe?

Këto janë disa mënyra të thjeshta për të luftuar rreziqet e uljes për periudha të zgjatura kohore.

Parkoni më larg veturën tuaj dhe bëni një shëtitje më të gjatë në rrugën drejt destinacionit tuaj.

Përdorni një karrige pa dorashka sepse kjo mund t’ju detyrojë të uleni drejt.

Cakto një orar për të lëvizur për të paktën 10 minuta çdo orë.

Ecni në pushimet e kafesë, gjatë drekës ose para ose pas klasës merrni pak kohë në palestër.
Shtuar më 29/06/2020, ora 14:55

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori