6 mënyrat për të kaluar pushime fantastike
Nganjëherë ndiheni sikur keni nevojë për një pushim nga pushimet tuaja. Por duhet e kundërta, e ajo është të kesh një pushim të lumtur dhe relaksues në të vërtetë. Për fat të mirë, shkenca ka bërë hulumtime për këtë. Këtu janë 10 mësime nga hulumtimi se si mund të bëni udhëtimin tuaj të ardhshëm të këndshëm dhe të paharrueshëm.

1.
Një studim i botuar në mars zbuloi se njerëzit që vendosin synime të gjera emocionale për një përvojë (“Kjo pushim do të jetë kaq i bukur!”) Përfunduan më të kënaqur se ata që bënë qëllime specifike (“Unë do të ndjehem tepër i relaksuar “, ose” Ky udhëtim do të ndryshojë perspektivën time në botë “.)

2.
Planifikimi është pjesa më e mirë! Jo vertet. Sipas një studimi të vitit 2010 të botuar në revistën “Kërkesa e Aplikuar në Cilësinë e Jetës”. Pushuesit raportojnë nivele më të larta lumturie sesa jo-pushues. Për të bërë më të mirën, e të kënaqeni në këtë udhëtim bëni hulumtime paraprake duke hulumtuar aktivitete dhe restorante, duke planifikuar itinerare dhe duke blerë sendet që ju nevojiten.

3.
Bëni gjëra të reja .Traditat janë të mëdha, por mos lejoni që t’ju kontrollojnë. Të jesh në një vend të ri (ose edhe një destinacion të njohur) është koha e përkryer për të shkundur gjërat – dhe kjo është një ide e mirë, sipas shkencës. Ka një fenomen të quajtur përshtatje hedonike që në thelb thotë se pa marrë parasysh se sa e mirë është një përvojë, do të jetë e vjetër dhe më pak e kënaqshme pas një kohe. Truri yt kërkon gjëra të reja. Për shembull, një studim i botuar këtë vit në Gazetën e Psikologjisë së Aplikuar zbuloi se punëtorët në të vërtetë ndiheshin më pak të stresuar pasi mësonin gjëra të reja.


4.

Por ruani disa rutina. Sa më shumë që duhet të provoni gjëra të reja, duhet gjithashtu të bëni çmos për të shmangur tronditjen e trupit tuaj. Përpiquni të hani për të njëjtën sasi si në shtëpi, dhe bëni çmos për të mbajtur kohën e duhur të gjumit dhe kohën e zgjimit. Nëse planifikoni një ditë sfiduese – nëse kjo është duke ecur në një mal ose duke u përpjekur për të notuar në vendpushim, është një ide e mirë të planifikoni.

5.
Lini anash rrjetet sociale. Ne e dimë, është shumë joshëse të mburremi te të gjithë miqtë tuaj për pamjen e mrekullueshme nga dritarja juaj e hotelit. Por, ndonëse kjo nuk mund të jetë një lajm për shumë njerëz, mediat sociale janë të vështira. Studimet tregojnë se edhe një ndërprerje pesë-ditore nga Facebook është e mjaftueshme për të reduktuar nivelet e hormoneve të stresit dhe për t’ju ndihmuar të bëni më shumë biseda ballë për ballë. Një tjetër studim zbuloi se njerëzit i kujtojnë përvojat më mirë kur nuk marrin fotografi prej tyre, ose sepse veprimi i fotografimit i bënte ata të tregojnë më pak vëmendje.

6.
Ruaj të mirën për të fundit. Nëse keni një zgjedhje midis planifikimit të ushqimit më të mirë për natën e parë ose natën e fundit, shkoni me natën e fundit. Kjo për shkak të diçkaje që quhet rregull i pikut, i cili thotë se ju gjykoni përvojat jo për mënyrën se si u ndjenë në përgjithësi, por se si përfunduan. Ju mund ta përdorni këtë në avantazhin tuaj jo vetëm në planifikimin e udhëtimit, por edhe në aktivitetet tuaja individuale.
Shtuar më 05/07/2019, ora 17:22

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori