5 vendet më misterioze në botë që ende janë të panjohura për turistët (FOTO LAJM)

1. Ishulli i Kukullave (Mexico City, Meksikë)
A i mungojnë jetës tuaj trillime të reja dhe ngjyra ekzotike?
A jeni në kërkim të një adrenaline?

Ne ju paraqesim një përzgjedhje të vendeve më të mërzitshme, misterioze dhe të tmerrshme në botë që definitivisht ia vlen të vizitoni, përcjell albeu.com.

1. Ishulli i Kukullave (Mexico City, Meksikë)

Sipas legjendës, një vajzë e vogël u mbyt në këto pjesë. Më vonë, babai i saj gjeti një kukull pranë vend ku ndodhi tragjedia. Ai vendosi që shpirti i vajzës ishte transferuar në lodër, kështu që e varën në një pemë aty pranë. Ai mblodhi kukulla të braktisura dhe i solli në ishull. Ai madje la familjen e tij për të jetuar në këtë vend të përhumbur.

2. Katakombet Capuchin (Palermo, Itali)

Gjendet brenda katakombeve janë mbetjet e 8,000 njerëzve të shekujve 18 dhe 19. Një shkrimtar i famshëm francez, Guy de Maupassant, shkroi: "Krerët e tyre (kufomat) duken të tmerrshme, gojët duket se do të flasin, fytyrat e shtrembëruara duket të jetë e pashprehur, terror i padurueshëm".

3. Parku Theme Haë Par Villa (Singapor)

Ky park është e kundërta e plotë e Disneyland. Shikoni vetëm dhjetë gjykatat e ferrit! Këto shfaqje të tmerrshme janë thjesht një mënyrë për të mësuar fëmijët e vegjël rreth moralit. Për shembull, skenat e ndarjes kanë për qëllim t'i ndalojnë fëmijët të mashtrojnë në provime, përcjell albeu.com.

4. Nagoro: Fshati i kukullave "të gjalla" (Japoni)

Ayano Tsukimi vendosi të bënte kopje kukullash të fshatarëve të saj. Këto figura të frikshme janë kudo: peshkatarët në brigjet e lumenjve, nxënësit dhe mësuesit në klasa, çiftet e vjetra që ulen në grupe. Në tërësi, fshati përmban rreth 350 kukulla, ndërsa banorët e saj të gjallë arrijnë në vetëm 37.

5. The Coffins Hanging (Sagada, Filipinet)

Vendasit këtu nuk i vënë arkivolet në tokë - ata i varin ato nga fytyrat e shkëmbinjve. Për të qenë i përshtatshëm për këtë lloj varrimi, duhet të plotësohen disa kushte. Për shembull, një person duhet të jetë i martuar dhe të ketë nipër e mbesa. Besohet se sa më e lartë është arkivoli varur, aq më afër shpirtit të vdekurit është në qiell. /albeu.com/

Shtuar më 05/10/2017, ora 17:47

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori