E FUNDIT/ Zjarr te konviktet e Qytet Studentit, digjet banesa pranë tyre (VIDEO)
5 përfitimet e karrigeve ergonomike: Një mjedis pune më i shëndetshëm
Ora godet 5 dhe orët e zyrës më në fund kanë mbaruar. Punonjësi i zellshëm bën lamtumirë në tryezën e tij të kompjuterit i cili ka shërbyer si vendbanimi i tij për nëntë orët e kaluara. Gjatë rrugës për në ashensor, ai papritmas ndjen dhimbje në qafë, shpatull dhe shpinë. Ai u përpoq të shtrihej pak, por në vend që të ndjehej më mirë pasi dëgjoi plasje të eshtrave, dhimbja e trupit përkeqësohet. Ai hyn në ashensor dhe sheh pasqyrën e tij në pasqyrë – një njeri me një sjellje të keqe dhe të keq. Ai vjen ta mendojë. A është për shkak se ai ka punuar shumë? Mbase jo.

Fajtori i vërtetë për dhimbjen e trupit të tij dhe qëndrimin e dobët është karrige e gabuar që ai kishte përdorur. Shumica e njerëzve nuk janë ende të vetëdijshëm që të ulesh shumë gjatë mund të jetë vdekjeprurëse. Ulur mund të kërkojë më pak përpjekje fizike sesa qëndrimi në këmbë ose ecja, por të ulesh për një periudhë të gjatë kohore mund të sjellë shumë stres në trup dhe shpesh të çojë në komplikime serioze. Mund të rrisë rreziqet e mbipeshes dhe tretjes së pahijshme, sëmundjeve kardiovaskulare dhe probleme të rënda të shtyllës kurrizore. Një punonjës tipik që punon në një vend të industrializuar nuk mund të shmangë uljen për një kohë të gjatë, por ai mund të parandalojë zhvillimin e këtyre çrregullimeve duke gjetur karrigen e përsosur – një karrige ergonomike.

Termi “ergonomi” i referohet shkencës së aplikuar të modelimit të pajisjeve të vendit të punës që ka për qëllim të maksimizojë efikasitetin e një personi dhe të zvogëlojë lodhjen dhe sikletin. Një karrige bëhet “ergonomike” kur është krijuar posaçërisht për t’iu përgjigjur nevojave të operatorit të tij për sa i përket madhësisë së personit ose dimensionit të trupit, si dhe stacionit të tij të veçantë të punës. Për dallim nga karriget tradicionale të zyrave “një madhësi i përshtaten të gjitha”, këto mund të rregullohen dhe, prandaj, ofrojnë më pak dhimbje për një punëtor që ulet për të gjithë ditën.

Investimi në karrige të mira ergonomike është i dobishëm në vendin e punës. Këtu janë disa nga përfitimet e mahnitshme të karrigeve ergonomike që çdo punonjës duhet të jetë i vetëdijshëm.

1. lehtësim i dhimbjes

Ju mund të mendoni se është mjaft normale të keni dhimbje në qafë, shpatull dhe shpinë pas një dite të gjatë në punë, por ky nuk është rasti. Ju mund të parandaloni këto lloj shqetësimesh duke investuar në një karrige të mirë ergonomike e cila vjen me mbështetëse dhe mbështetëse të rregullueshme. Mbështetëse e shpinës mbështet kurbën natyrale të shpinës, ndërsa mbështetësja e kokës mbështet kokën dhe qafën, duke ju penguar të zhvilloni ngurtësi në rajonin e qafës dhe shpatullave. Karriget ergonomike gjithashtu mund t’ju shpëtojnë nga dispepsi që shpesh shkaktohet nga ngjeshja e organeve të tretjes kur njeriu ulet për një kohë të gjatë në një pozicion jo të duhur.

Rear view of a businesswoman with neck pain in front of computer in a bright office
2. Qëndrimi i drejtë

A e gjeni veten ndonjëherë duke u përkulur drejt kompjuterit tuaj, duke formuar një pozicion të kthimit? Në këtë mënyrë, ju po lejoni që legenit tuaj të rrotullohen prapa, të ushtroni presion të shtuar në zonën tuaj të mesit dhe të lakoni supet për tu përshtatur për ndryshimin e peshës. Bërja e këtyre rregullisht mund të ndikojë në sjelljen tuaj të përgjithshme dhe të zhvillojë lëndime të rënda në qafë dhe shpinë. Për të adresuar këto probleme, rekomandohet karrige në zyrë në gjunjë ose jashtëqitje në gju, për të zvogëluar presionin në shpinë dhe për të përmirësuar qëndrimin tuaj. Meqenëse këto karrige nuk kanë kurriz ose pushim në qafë, ata do t’ju trajnojnë të uleni drejt, pa bërë shumë përpjekje.

3. Fryrja e duhur

Kompresimi i trupit tuaj nuk është vetëm i keq për sjelljen tuaj, por edhe për frymëmarrjen tuaj. Kur nuk merrni frymë si duhet, zemra dhe mushkëritë janë të detyruara të punojnë më shumë, duke shkaktuar stres të përgjithshëm në sistemin tuaj. Karriget ergonomike mund t’i zvogëlojnë këto probleme duke ju lejuar të qëndroni në këmbë me një gjoks të hapur dhe supet e gjera, në mënyrë që të mund të merrni frymë lehtë.

Një përfitim tjetër i madh i karrigeve ergonomike është efekti i tij pozitiv në rrjedhën tuaj të gjakut. Qarkullimi i duhur sigurohet kur këmbët qëndrojnë në një kënd prej 90 shkallësh kur ulen. Meqenëse këto karrige janë të rregullueshme dhe mund të vijnë me mbështetje të gjurit, ju mund të rregulloni lartësinë dhe pozicionin e sediljes në gjatësinë e këmbëve. Duke pasur një qarkullim normal të gjakut parandaloni këmbët tuaja nga fryrja dhe nga ajo ndjesi “kunjat dhe gjilpërat”.

5. Komoditeti dhe efikasiteti

Komoditeti kontribuon në rritjen e produktivitetit. Kur nuk jeni shumë të zënë për të kthyer, përdredhur dhe për të gjetur pozicionin më të rehatshëm, mund të kryeni detyra më të rëndësishme dhe të përqendroheni më shumë në cilësinë e punës tuaj. Ju mund të shkoni në shtëpi në fund të ditës duke pasur atë ndjenjën e arritjes pa u lodhur./Indeksonline/ �`~�:
Shtuar më 23/08/2019, ora 16:26
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori