5 gjëra që mund t’i bëni për të përmirësuar shëndetin tuaj mendor
Kur bëhet fjalë që të kujdesemi për veten, ne shpesh përqendrohemi vetëm në trupin tonë fizik. Sidoqoftë, mirëmbajtja e mendjes tuaj është po aq e rëndësishme.

Sipas studimeve të shumta, përqëndrimi në shëndetin tuaj mendor mund të përmirësojë sistemin tuaj imunitar, të rrisë produktivitetin tuaj dhe t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë. Pra, nuk ka asnjë arsye që të mos i kushtoni aq shumë vëmendje për mirëqenien tuaj emocionale sesa fizike.

Bëni një pushim

Në ato momente kur duket gjithçka shumë, largohuni.

“E shikuar si një aspekt kryesor i kujdesit për veten, marrja e një pushimi mund të na ndihmojë të pastrojmë mendjen vetëm duke patur një moment të qetë,” tha Cynthia V. Catchings, një terapist Talkspace me qendër në Alexandria, Virxhinia. “Mund të jetë gjithashtu e dobishme sepse ne mund ta shfrytëzojmë atë kohë për të praktikuar mendje ose vizualizim krijues. Një pushim mund të përshkruhet si disa minuta falas midis detyrave.

Sidoqoftë, gjithashtu mund të nënkuptojë lënien e telefonit në shtëpi për një ditë dhe shkëputjen nga postat elektronike, njoftimet dhe ndërprerjet e tjera. Duke e bërë këtë, ne gjithashtu çlirojmë veten nga rutinat e përditshme dhe pritjet që ndikojnë në shëndetin tonë mendor “.

Shkruaj në një ditar
Vendosja e stilolapsit në letër mund të jetë një përvojë katartike. Provoni të mbani një ditar ose madje thjesht të shkruani shqetësimet tuaja dhe t’i hidhni ato në plehra. Të shkruani për ato që ju stresojnë dhe pastaj ta hidhni fizikisht, mund t’ju ndihmojnë të pastroni mendjen tuaj. Përndryshe, konsideroni të mbani një ditar ku të shkruani atë që ju jeni mirënjohës për çdo ditë apo edhe javore.

Bëni gjumë të mjaftueshëm


Gjumi i mjaftueshëm energjizon qelizat tuaja të trurit, vazhdon motivimin tuaj për aktivitete të jetës së përditshme dhe ju jep një ndjenjë më paqësore për ditën tuaj.

“Mënyra se si ndihemi kur jemi zgjuar varet aq shumë nga ajo që ndodh kur flemë,” tha Catchings. “Gjumi është i përfshirë në riparimin e zemrës dhe enëve të gjakut. Mungesa e gjumit është e lidhur me një rrezik të shtuar të sëmundjeve të zemrës, sëmundjeve të veshkave, presionit të lartë të gjakut, diabetit dhe goditjes në tru.”

Provoni diçka të re
Shfrytëzojeni mundësinë për të bërë diçka që nuk keni bërë kurrë më parë. Nëse ka aktivitete në listën tuaj si shëtitjet, bërja e jogas, fitnesit, filloni të hulumtoni mënyrën më me kosto efektive për të sjellë në jetë këto përvoja. Hulumtimet tregojnë se përvojat e reja çojnë në ndjenja më të qëndrueshme pozitive.

Mbani një dietë të ekuilibruar mirë


Ushqimi i mirë është thelbësor për shëndetin e përgjithshëm, përfshirë mirëqenien tuaj mendore. Provoni të përfshini më shpesh frutat dhe perimet në dietën tuaj së bashku me ushqime që rritin trurin si avokadon dhe salmonin.

“Secila prej artikujve të përmendur mund të na ndihmojë të rimarrim energji, të ulim stresin, ankthin dhe depresionin, dhe më e rëndësishmja, të lëshojmë endorfinat për të na ndihmuar të ndjehemi më të lumtur në përgjithësi,” tha Catchings.

Studimet tregojnë se endorfinat shkaktojnë një ndjenjë pozitive në trup. Endorfinat gjithashtu veprojnë si analgjezikë, duke zvogëluar perceptimin e dhimbjes. Ata gjithashtu na japin një lartësi natyrale që na lejon të ndjehemi të lumtur dhe plot energji për orë të tëra.

Merrni ndihmë kur ju keni nevojë

Ndërsa këto këshilla janë një fillim, është e rëndësishme të merrni ndihmë profesionale – përmes terapisë në internet ose psikologeve- nëse ju nevojitet. Kërkimi i ndihmës është një shenjë e forcës, dhe jo një dobësi. Dhe është e rëndësishme të mbani mend se trajtimi është efektiv. Njerëzit që marrin kujdes të duhur mund të shërohen nga sëmundjet mendore dhe varësia dhe të bëjnë jetë të plotë, shpërblyese.
Shtuar më 11/08/2020, ora 23:46

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori