5 gabimet që bëni kur përgatisni pica në shtëpi
Pica që përgatitet në shtëpi kërkon shumë pak përbërës: salcë, domate, djathë, brumë. Ndaj picën e ëndrrave tuaja mund t’a përgatisni sipas dëshirës, sepse asgjë nuk ju pengon. Por, ju meritoni më të mirën ndaj sigurohuni që nuk po bëni gabimet e zakonshme.

Mos e bëni brumin shumë të hollë

Ka një kufi se sa i hollë duhet të jetë brumi i picës, për shkak se nëse e bëni shumë të hollë nuk do të ketë fortësinë e duhur për të mbajtur salcën, djathin dhe përbërësit e tjerë.
Ndiqni këtë udhëzim:

Për një picë krokante hollojeni brumin me ngadalë deri sa të jetë rreth 2-3 cm e trashë. Përdorni një petws për të hapur brumin.

Mos hidhni shumë përbërës

Vendosja e shumë përbërësve në picë nuk mund të jetë gjithnjë gjëja e duhur. Sa më shumë hidhni aq më shumë kohë do të duhet për t’u gatuar, mbajeni mend. Kjo mund të rezultojë në një pica të gatuar në mënyrë të pabarabartë, me një kore të pjekur ose të djegur dhe përbërës të papjekur.
Ndiqni këtë udhëzim:

Shmangni shumë përbërës dhe ndajini në mënyrë të barabartë mbi brumë, duke përdorur djathë cilësor. Pica juaj do të gatuhet më shpejt dhe përbërësit do të qëndrojnë më mirë bashkë.

Mos i paragatuani përbërësit

Shumë përbërës mjafton që t’i prisni dhe copëtoni, për t’u shtuar mbi picë para se të piqet. Por disa të tjerë, siç është mishi duhet të parapërgatiten.
Edhe pse pica gatuhet në një temperaturë të lartë, koha e gatimit nuk është aq e gjatë sa duhet për të gatuar mishin. Ka gjithashtu disa perime të gjelbërta si brokoli që kërkojnë një zverdhje para se të piqen në pica.
Shtuar më 14/04/2020, ora 10:17

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori