28 vite nga ribashkimi, fshati gjerman ende është i ndarë (FOTO LAJM)

Pëlqej
Gati 30 vjet pas rënies së Murit të Berlinit, një vend në Gjermani është ende i ndarë përgjatë kufirit.

Mödlareuth përbëhet nga vetëm 15 familje të ndryshme, kodime të ndryshme dhe mënyra të ndryshme të të folurit.

Vetëm një pjesë e murit është ende atje, por komuniteti i vogël ende është një qytet me dy gjysma, përcjell albeu.com

Fshati i vogël gjerman i Mödlareuth gjendet pjesërisht në Bavari dhe pjesërisht në Turingia.

Fshati ka dy kodet e ndryshme postare, kodet e zonave telefonike dhe kryetarët e komunave.

Kur u pyetën nëse do të bashkoheshin në një fshat të qetë, përgjigjja mes banorëve ishte jo e fortë dhe unanime. /albeu.com/
Shtuar më 20/03/2018, ora 11:53
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori