2016, viti më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë
Shifrat e plota për 2016">2016 konfirmojnë se ky vit konsiderohet si më i nxehti deri tani, duke lënë pas 2015">2015.

Të dhënat nga NASA dhe Zyrës Meteorologjike “Met” në Britaninë e Madhe tregojnë se temperaturat ishin rreth 0.07 gradë Celcius më shumë se sa u shënuan në 2015">2015.

Pavarësisht se rritja e zyrës Met ishte brenda kufirit të gabimit, NASA thotë se 2016">2016 është viti i tretë radhazi që thyen rekord.

Fenomeni i motit “El Nino” luajti një rol, thonë shkencëtarët, por faktori kryesor ishin emetimet njerëzore të dioksidit të karbonit. /albeu.com/
Shtuar më 18/01/2017, ora 21:23
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori