16 materialet më të shtrenjta në botë, nuk janë floriri dhe diamanti (FOTO LAJM)

15. Floriri - 56 dollarë per gram
Për shumë shekuj, shumë njerëz kanë besuar se ari është një nga materialet më të shtrenjta në botë. Megjithatë, kjo është absolutisht e gabuar, përcjell albeu.com.

Ne kemi përpiluar një listë të materialeve me vlerë nga vendi i 16 deri në vendin e parë, duke i vlerësuar ato nga çmimi më i ulët në atë më të lartë.

16. Saffron - 11 dolarë për gram

Kjo nuancë është unike, duke kombinuar shije fantastike dhe përfitime të mëdha shëndetësore. Procesi i saj i prodhimit do shumë kohë dhe përpjekje, por shijen dhe vetitë shëruese të shafranit janë të pashoqë nga ndonjë erzë tjetër.

15. Floriri - 56 dollarë per gram

Metali më i njohur i çmuar që asnjë grua nuk mund të bëjë pa. Ari është adhuruar nga kohra të lashta dhe të gjitha gjërat e bukura janë të pashmangshme në krahasim me të.


14. Rodium - 58 dollarë për gram

Një metal i grupit platin dhe një mënyrë jashtëzakonisht e rrallë. Për t'ju dhënë një pamje të madhe, le të themi se një ton kore ka rreth 0.001g rodium.

13. Platinum - 60 dollarë për gram

Ky është një metal i rrallë dhe i çmuar i një ngjyre argjendi çeliku. Ashtu si ari, është shumë rezistent ndaj acideve, alkalieve dhe komponimeve të tjera.

12. Metamfetaminë - 100 dollarë për gram

Kjo është ajo që protagonistët e Breaking Bad ishin gatim. Është e ndaluar me ligj, dhe ju do të bëni mirë nëse nuk e shihni atë personalisht.


11. Briri i rinocerontit- 110 dollarë për gram

Megjithëse shkenca ka provuar se briri i rinocerontit nuk ka prona medicinale, ato ende konsiderohen të vlefshme për shkak të kësaj prone dhe si të mëdha që merren me thikë. Për shkak të luftëtarëve, rhinozët e varfër janë tashmë në prag të zhdukjes, shkruan albeu.com.

10. Heroinë - 130 dollarë për gram

Edhe njëherë, më mirë mos e shihni kurrë për veten tuaj. Nëse filmat flasin të vërtetën, është shumë e vështirë për të marrë, dhe kjo është ndoshta arsyeja pse është kaq e shtrenjtë.


9. Kokaina - 236 dollarë për gram

Një ilaç që kushton një pasuri dhe nuk të bën mirëmirë. Ky pluhur i bardhë kristali është një lëndë narkotike e rrezikshme. Çmimi i saj më i lartë, në krahasim me atë të mësipërm, shpjegohet me 'pastërtinë' e saj dhe natyralitetin.

8. LSD - 3.000 dollarë për gram

Një substancë narkotike psikoaktive, dhe një vdekje shumë e shtrenjtë e vonuar. Procesi i prodhimit të kësaj droge gjysmë sintetike është mjaft i vështirë, gjë që shpjegon koston.


7. Plutoniumi - 4.000 dollarë për gram

Një metal radioaktive i rëndë dhe i brishtë me një ngjyre të bardhë argjendtë. Përdorimet e saj variojnë nga prodhimi i armëve bërthamore dhe karburantit në një burim energjie për anijet kozmike, shkruan albeu.com.

6. Painite - 9,000dollarë për gram

Ky gur është aq i rrallë sa shumë pak njerëz e dinë se ekziston. Është një mineral me ngjyrë portokalli ose ngjyrë kafe të kuqërremtë dhe u zbulua vetëm 65 vjet më parë. Ka vetëm disa qindra prej këtyre gurëve në botë sot.


5. Taaffeite - 20,000 dollarë për gram ose $ 4,000 për karat

Një gur i çmuar i një ngjyre vjollce, rozë, të kuqe ose të bardhë. Është një milion herë më e rrallë se diamantët, duke e bërë atë legjendare. Megjithatë, pavarësisht nga unike e saj, nuk është shumë popullor kur bëhet fjalë për bizhuteri - dhe kjo është ndoshta arsyeja pse është relativisht e lirë.

4. Tritium - 30,000 dollarë për gram

Ky gaz është përdorur në ndriçim - për shembull, në ndriçimin e tritiumit. Kushton rreth 15 milionë dollarë për të prodhuar një kile tritiumi.


3. Diamanti - 55,000 dollarë për gram

Guri i çmuar më i famshëm në Tokë, dhe shoku më i mirë i çdo gruaje.

2. Kalifornium - 25-27 milionë për gram

Elementi kimik më i shtrenjtë ndonjëherë. Ajo është sintetizuar vetëm një herë që nga zbulimi i saj në vitin 1950, përcjell albeu.com.

1. Antimaturë - 62.5 trilionë dollarë për gram

Substancë më e shtrenjtë në Tokë. Prodhimi i një milligram positroni kushton rreth 25 milionë dollarë. Në teori, ne do të jemi në gjendje të përdorim antimaterinë si karburant për anijet kozmike në të ardhmen. Por pengesa sot është se për të bërë vetëm një gram, gjithë njerëzimi do të duhet të punojë për rreth një vit pa pushim.

Bonus: guri Jade - 170 milionë dollarë

Minatorët në Myanmar kanë gjetur gurin më të madh të lodhit në botë në një minierë të largët në shtetin Kachin, në veri të vendit. Guri është 14ft i lartë dhe 19ft i gjatë, dhe peshon rreth 200 ton. Ky gur i bukur do të dërgohet në Kinë, ku do të gdhendet në bizhuteri dhe skulptura të shtrenjta. /albeu.com/


Shtuar më 10/10/2017, ora 10:17

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori