10 mite për dhëmbët që i kemi mësuar gabim (FOTO LAJM)

Sheqeri është armiku kryesor i dhëmbëve tanë.

Në fakt, ne duhet të fajësojmë "bakteret e këqija", të cilat prodhojnë acid, duke dëmtuar kavitetin tonë. Mbetjet e karbohidrateve në dhëmbë janë ushqim për këto baktere. Natyrisht, sheqeri është gjithashtu një karbohidrat, por siç janë edhe shumë produkte të tjera - madje edhe frutat apo drithërat e shëndetshme bëjnë pjesë në këtë kategori.
Nga dëshira e madhe që të kemi dhëmbë të bardhë si bora, ne mbushim dollapët me furça e pasta, i lajmë ato shpesh, apo përdorim produkte që i mendojmë se na ndihmojnë.

Mungesa e kulturës për mirëmbajtjen e shëndetit të gojës është edhe shkaku kryesor që çon në prishjen e dhëmbëve.

Por deri tani ne kemi mësuar gjëra rreth gojës dhe dhëmbëve që në fakt nuk rezultojnë të jenë të vërteta.

Shfletoni galerinë për të mësuar se cilat mite rreth dhëmbëve duhet të rrëzohen. /albeu.com/
Shtuar më 10/05/2017, ora 16:34
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori