10 fakte që duhet të dini rreth Arabisë Saudite
Si një vend që ka më së shumti rezerva të naftës në botë, e po ashtu vendi ku grave iu ndalohet vozitja, Arabia Saudite duket një vend interesant.

Këtu janë disa fakte interesante rreth Arabisë Saudite.

Arabia Saudite është një vend islamik që funksionon nën sistemin monark.

Arabia Saudite është vendi i 14-të në botë për kah madhësia

Arabia Saudite është vlerësuar si vendi më i mirë për të bërë biznes në Lindjen e Mesme, nga Banka Botërore.

Një litër ujë i pijshëm në Arabinë Saudite është më i shtrenjtë se një liter naftë.

Qyteti më i madh i Arabisë Saudite, dhe njëherësh kryeqyteti i saj, është Riadi.

Arabia Saudite ka më shumë naftë se cilido vend tjetër.

Arabia Saudite ka shkretëtirën më të madhe në botë.

Në Arabinë Saudite, ceremonitë e martesave mbahen ndaras për gratë dhe burrat.

Në vitin 2012, në këtë vend është ndaluar pirja e duhanit në zyrat e qeverisë dhe shumicën e vendeve publike, transmeton albinfo.

Arabia Saudite ka aeroportin më të madh në botë, të quajtur King Khaled Airport.

Zyrtarisht, gratë e Arabisë nuk mund të udhëtojnë pa praninë ose autorizimin e një burri të familjes.

Shumica e fitneseve private në A. Saudite nuk pranojnë anëtare gra, dhe shumica e shkollave nuk ofrojnë aktivitete fizike për studentet/vajzat.
Shtuar më 02/06/2019, ora 16:24

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori