Mënyra më e lehtë për të mbajtur larg shtëpisë mizat dhe buburrecat
Në stinën e verës thuajse në çdo shtëpi janë të pranishme buburrecat apo insekte të tjera.

Një metodë efektive për eleminimin e këtyre insekteve është përzierja e të bardhës së vezes me acid borik 3% dhe ujë.

Në një shishe sprucuese hidhni 1 gotë ujë, 100 ml acid borik 3% dhe të bardhën e 1 veze.

Spruconi vendet ku janë të pranishme insektet dhe e bardha e vezës do të thahet duke formuar topa të vegjël.

Substancat e gjendura në acidin borik do të bëjnë të mundur vrasjen e insekteve, pa shkaktuar efekte anësore tek anëtarët e familjes.

Përsëriteni këtë proçedurë çdo ditë. Acidi borik është dizinfektues dhe nuk ka përbërës kimik të dëmshëm në përbërien e tij. /albeu.com/

Burimi: Choose Healthy Life
Shtuar më 25/08/2016, ora 17:12

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori