Zjarret më të frikshme këtë shekull, si u dogj edhe Portugalia me Rusinë
Zjarri në periferi të bregdetit lindor të Athinës, që deri tani ka marrë 84 jetë, është ndër më shkatërrimtarët në Evropë gjatë këtij shekulli, thotë një raport i AFP-së.

Në qershor 2017, në Portugali, 64 njerëz humbën jetën dhe 250 u plagosën nga zjarret më vdekjeprurëse në historinë e Portugalisë.

Zjarret filluan në kulmin e një vale të nxehtë verore dhe dogjën për pesë ditë në rajonin qendror Leiria. Shumë prej viktimave vdiqën në makinat e tyre nga flakët ndërsa përpiqeshin të shpëtonin.

Erërat e dhunshme ndezën zjarret, duke shkatërruar rreth 460 kilometra katrorë të kodrave të mbuluara me pisha dhe eukalipt.

Në vitin 2003 në Portugali, zjarre gjigante të shkaktuara nga një valë të nxehtë vranë 20 njerëz në mes të korrikut dhe shtatorit në Portugalinë qendrore dhe jugore. Në të njëjtën kohë, rreth 4,250 kilometra katrorë pyjesh u dogjën.

Rusia gjithashtu vuajti nga zjarret vdekjeprurëse këtë shekull.

Në prill të vitit 2015 zjarre të mëdha që filluan në rajonin Khakassia të Siberisë juglindore vranë 34 vetë, si dhe qindra kafshë dhe mijëra dele.

Flaka, e cila u përhap deri në Mongoli dhe praktikisht deri në kufirin kinez, gjithashtu shkatërroi 2,000 shtëpi dhe 10,000 kilometra katrorë tokë.

Në vitin 2010, pjesë të mëdha të Rusisë Perëndimore u shkatërruan nga flakët për javë të tëra gjatë një vale të nxehtë të paprecedentë dhe thatësirës.

Në mes të korrikut dhe gushtit të atij viti, 10.000 kilometra katrorë pyjesh, molusqe dhe drusore, u shkatërruan nga zjarri, ndërsa fshatra të tëra u shkatërruan.

Zjarret vdekjeprurëse të këtij viti u përkujtuan grekëve zjarrin po aq shkatërrues në rajonin Ilia në Peloponez në vitin 2007. Në fund të gushtit të atij viti, zjarret në pyje vranë 77 vetë.

Në të njëjtën periudhë, 2,500 kilometra katrorë tokë pyjore në Peloponezin jugor dhe ishullin Evia u shkatërruan.


Shtuar më 27/07/2018, ora 08:44
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori