Zëdhënësja e Fyles, Natasha Batler sot në Tiranë
Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian, Kethrin Ashton lajmëroi dje se së shpejti do të vizitojë Tiranën. Gjatë kësaj vizite pritet të takohet me krerët më të lartë të vendit, me drejtuesit e maxhorancës dhe opozitës për të diskutuar krizën politike që ka përfshirë vendin tonë.

Lajmi është bërë i ditur nga zëdhënësja e Komisionit Europian, sipas së cilës, Ashton do të vizitojë Shqipërinë menjëherë pas kthimit të saj nga misioni në Tunizi që parashikohet për javën tjetër.

Nisur nga kjo situatë, zëdhënësja e komisionerit Stefan Fyle, Natasha Batler do të vijë sot në Tiranë. “Puna dhe diskutimet në parlament duhet të jenë në harmoni me aspiratat evropiane të popullit shqiptar. Është përgjegjësia e autoriteteve politike shqiptare që të vendosin një dialog demokratik mes tyre në mënyrë urgjente”, - tha dje Natasha Butler.

Për sa i përket përgatitjeve për zgjedhjet lokale të 8 majit dhe kërkesës së opozitës për zgjedhje të parakohshme, Batler u shpreh: “Nuk kam koment të veçantë për zgjedhjen që bën njëra apo tjetra palë. Ajo që kërkohet tani është dialogu konstruktiv mes qeverisë dhe opozitës. Gjërat janë bërë shumë të qarta në letrën e komisionerit Fyle. Pra, duhet plotësuar kuadri ligjor për zgjedhjet”, - tha Batler.
Shtuar më 12/02/2011, ora 08:36
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori