Zbythet Rama, Balla njofton tërheqjen nga ligjet "anti-shpifje"
Balla ka deklaruar në Kuvend se do të shtyhet shqyrtimi i dekretit të Presidentit.

Kjo pasi ata kanë vendosur të presin qëndrimin e Venecias për paketën anti-shpifje.

Fjala e Ballës në Kuvend

Bashkendaj vendimet e komisioneve per dekretet e presidentit.

Ku eshte nje ligj qe respekton lirine e cdo qytetari, mbron femijet dhe historia e informalitetit duhet te marre fund.

Edhe pas votimit ne 18 dhjetori, morem konfirmimin nga zyra e Osbe. Ne jemi anetare te KiE dhe kemi qene ne komunikim te vqazhdueshem me du raporteret dhe kemi vendosur bashkerisht te kerkohet nje opinion nga Venecia.

Sapo me ka ardhur komunikimi nga Venecia se do e shqyrtojë me 20-21 mars. Nderkohe qe ne shkurt do vije per te dialoguar me ne te gjithe, shoqatat e organizatave, qeverine e cila ka vendosur standard.

Propozoj qe votimi i dekretit per mediat audiovizive, jo per akep se nuk ka pasur kundershti, diskutimi te shtyhet deri sa Venecia te sjelle raportin e vet.

Do bejme si ne rastin e reformes ne drejtesi.

Hajdari: Nuk jam dakord me Ballen. Nuk u diskutua me mua.

Balla: Ndihem i befasuar me qendrimin e opozites parlamentare, pasi mazhoranca ka vendosur standard. Nuk ka nevoje per diskutime por per gjithëpranim. Te presim daten 20-21 mars. Per mua ligji eshte shume i mire dhe Venecia do e konfirmojë.
Shtuar më 30/01/2020, ora 11:31

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori