Zbardhet letra e fundit e McCain, këshilla e tij për amerikanët
Senatori John McCain, i cili vdiq të shtunën në moshën 81-vjeçare nga kanceri në tru, ka lënë një letër lamtumire për bashkëkombasit e tij. Me fjalët e tij të fundit, para vdekjes, McCain i ka dhënë një goditje në mënyrë të tërthortë presidentit Donald Trump, duke i bërë thirrje amerikanëve që të bashkohen rreth idealeve themeltare të vendit, dhe të mos fshihen prapa mureve dhe të mos gjunjëzohen përballë rivaliteteve klanore politike.

“Jetova dhe u largova nga jeta si një amerikan krenar,” shkroi McCain.

“Ne e dobësojmë madhështinë tonë kur ngatërrojmë patriotizmin tonë me rivalitetet klanore që kanë mbjellë armiqësi, urrejtje dhe dhunë në të gjitha anët e globit. Ne e dobësojmë atë kur fshihemi prapa mureve, në vend që t'i rrëzojmë ato, kur dyshojmë në fuqinë e idealeve tona, në vend që t'u besojmë atyre si forcë e madhe për ndryshim, ashtu siç kanë qenë gjithmonë,” thuhet në letër.

"Ne jemi treqind e njëzet e pesë milionë individë, secili me mendimin e vet dhe që debatojmë zhurmshëm. Ne zihemi dhe konkurojmë madje nganjëherë fyejmë njëri-tjetrin në debatet tona të ashpra publike. Por gjithnjë kemi pasur shumë më tepër gjëra të përbashkëta me njëri-tjetrin sesa mosmarrëveshje. Nëse e ngulisim këtë në mendje dhe i japim njëri-tjetrit të kuptojë se ne të gjithë e duam vendin tonë, atëherë do të arrijmë t’i kapërcejmë këto momente sfidash dhe do të dalim prej tyre më të fortë se më parë, ashtu si gjithmonë.”

"Mos e humbni shpresën nga vështirësitë e tanishme, por besoni gjithmonë në premtimin dhe madhështinë e Amerikës, sepse këtu asgjë nuk është e pashmangshme. Amerikanët kurrë nuk largohen nga gara. Ne kurrë nuk dorëzohemi. Kurrë nuk i fshihemi historisë. Ne bëjmë histori.”

"Lamtumirë, vëllezër amerikanë. Zoti ju bekoftë dhe Zoti e bekoftë Amerikën", përfundon letra e senatorit McCain.


Shtuar më 28/08/2018, ora 08:05
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori