Xhaferraj: Një tjetër tender korruptiv, pastrimi i Durrësit është dështimi më i madh i Ramës (VIDEO)
Kreu i Partisë Demokratike në Durrës, Ferdinand Xhaferaj ka reaguar lidhur me protestën e mbajtur në Manëz, ku banorët ankohen pas vendimit për zhvendosjen e mbetjeve nga Porto Romano.

Xhaferaj e cilëson këtë një dështim të radhës të qeverisë. Ai gjithashtu, akuzon Ramën dhe ish-kryebashkiakun Vangjush Dako se kanë përfituar nga tenderi 11.5 milion eurosh i Eco-Parkut, duke i lënë qytetarët nën rrezikun e helmimit.

Reagimi i plotë:/b>

Te nderuar qytetare,

Degradimi i Durresit ka filluar qe ne vitin 2007 kur ne krye te Bashkise u vu Vangjush Dako e se bashku me te mafia dhe krimi. Ka 13 vjet qe jemi deshmitare te rrenimit te vazhdueshem te qytetit. Nga te gjithe deshtimet e Bashkise, te cilat i kemi pare e i kemi shprehur, pastrimi i qytetit eshte deshtimi me i madh.

Ky deshtim vjen nga arroganca, paaftesia dhe korrupsioni. Por ky deshtim ka nje kosto shume te larte per mjedisin e si rrjedhoje per shendetin e te gjithe qytetareve te Durresit.

Ne 2018 si pasoje e djegies ne qiell te hapur te mbeturinave ne Porto-Romano u shpall emergjenca mjedisore. Eshte bere nje tender korruptiv prej 11,5 milion Euro per ta kthyer fushen ku digjeshin mbetjet ne Porto-romano ne Eco-Park. Ndersa jane levruar parate e korrupsionit nuk ka para per te hequr mbetjet e shperndara, ne te gjithe qytetin, ne fillim te sezonit turistik. Ne vend te zgjidhjes se problemit Bashkia vetem sa kerkoi ta spostonte ate duke cuar mbetjet ne Manze. Prandaj kete fundjave qytetaret e Manzes protestuan papushim kundra helmimit te femijeve te tyre. Te zevendesosh nje katastrofe mjedisore me nje tjeter eshte deshtim i paprecedente.

Teksa Dako dhe Rama mendojne si te perfitojne edhe me shume nga tenderi i Eco-Parkut, qytetaret e Durresit dhe te Manzes vazhdojne e frymojne mes mbetjeve.

Shtuar më 08/06/2020, ora 13:21

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori