Vlen mijëra euro, gjendet pasqyra e mbretëreshës Marie Antoinette në shtëpinë e një familje (FOTO LAJM)

Një familje mëson papritur se pasqyra e varur për 40 vjet tek shkallët, dikur i përkiste mbretëreshës së fundit të Francës Marie Antoinette dhe vlen më shumë se 11 mijë euro.

Kjo familje ishte me të vërtetë e shokuar kur mësoi se pasqyra që ata e kishin lënë mënjanë, ishte një thesar i vërtetë, shkruan “DailyMail”.

Antiku kishte qenë në murin e tualetit për 40 vjet – me pronarin në dijeni se ishte përdorur nga Mbretëresha e fundit e Francës.

Pasqyra me përmasa 50 cm me 40 cm mendohet se ka pjesë e rëndësishme në një nga pallatet franceze të Antoinette.

Pasqyra tashmë mendohet të arrijë të paktën 11mijë euro në një ankand në Bristol.

Pasqyra mendohet se i përkiste gruas së Napoleonit Eugenie, e cila kishte një fiksim me Antoinette.

Ajo bleu sende nga pasuria e saj personale dhe madje mbajti një ekspozitë për nder të saj.

Ajo erdhi në pronësinë e tanishme në fillim të viteve 1980 kur u dha përmes trashëgimisë.

Aiden Khan i Ankandeve në Lindjen e Bristolit tha: “Është e jashtëzakonshme të mendosh se kjo pasqyrë, me historinë e saj të pabesueshme, ka qenë e ulur në një mur të një toke poshtë për kaq shumë kohë”.

Pasqyra është montuar në një kornizë të gdhendur imët me gjethe dhe hardhi në përpjekje për ta bërë atë më të përdorshme.

Pasqyra u ble në vitet 1950 nga një mik i familjes së pronarit aktual dhe kur ai blerës origjinal vdiq në vitet tetëdhjetë, ajo u trashëgua nga Gjyshja e pronarit të tanishëm.

Ata kurrë nuk e menduan vërtet se vlen dhe u duk se e konsideruan atë më interesante sesa të vlefshme.

Pasqyra paraqitet si pjesë e Specialistit të Lindjes së Bristolit ‘Fine Art & Antiques Ankand’ që do të mbahet të Premten 13 Nëntor në 10:00.
Shtuar më 03/11/2020, ora 16:58

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori