Vazhdon saga e dorëheqjeve pas sulmit në Kapitol, një tjetër sekretar amerikan ndjek kolegët
Sekretari amerikan i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore Alex Azar ka dhënë dorëheqjen, duke përmendur sulmin e javës së kaluar në Kapitol.

Mediat vendase bëjne me dije se Hazard përmes një letre drejtuar Trump, u është referuar atyre që ai i përshkroi si suksese qeveritare, të tilla si zhvillimi i shpejtë i vaksinave dhe trajtimeve të koronavirusit, për të cilat ai tha se shpëtoi “qindra mijëra, madje miliona jetë amerikane”. .

Azar i cili do të qëndrojë në krye të institucionit deri në inagurimin e Presidentit të zgjedhur Joe Biden më 20 janar , shprehu shqetësimin se fluksi i mbështetësve të TrumpKapitol dhe akuzat e pabazuara të Presidentit në largim.


“Sulmet ndaj Kapitolit ishin një sulm ndaj demokracisë sonë dhe dorëzimi i tranzicionit paqësor të pushtetit,”shkruante Azar në letrën e tij të dorëheqjes.

Shtuar më 16/01/2021, ora 08:27

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori