Vajza e zhgënjyer i flet ashpër të atit, shpërthejnë të qarat në studio
Babë e bijë janë bërë pjesë e rubrikës “Shihemi në Gjyq” në emisionin “E Diela Shqiptare” për shkak të konfliktit për një pronë. Brunilda Trakalaçi ka sjellë të atin, Qerimin në këtë seancë ndërmjetësimi pasi pretendon se tokën që i takon fëmijëve, ai ia ka dhënë nipit.

“Babai im ka 10 vjet që na kërkon lekë ne fëmijëve për të bërë dokumentet. Na ka thënë që në fillim që ta ndihmojmë ekonomikisht që t’i lej gjërat në rregull dhe ju të keni pronën tuaj. Më ka futur në sherr me burrin e më ka futur në vështirësi ekonomike me familjen, si e si që t’i rregullojmë gjërat. Nuk e kuptoj pse më gënjye babai im deri në këtë pikë se prona del në emrin tonë, por të nipit të tij. Si ka mundësi një gjë e tillë se lekët na i kërkoi neve për të bërë pronën për ne!


Qerimi e ndërpret duke thënë se është shumë e rëndë për të si prind që e bija e ka sjellë për t’u ballafaquar në publik. Ai thotë se edhe vetë ka punuar për 10 vjet në mënyrë që të kontribuojë për pronën e fëmijëve të tij, ndaj dhe nuk mund t’ia ketë dhënë dikujt tjetër me kompromis.

Qerimi tregon se pronën në Pojan, komuna Dërmenas, me sipërfaqe 1000 metra katrorë tokë kopsht dhe 400 metra tokë truall, e ka trashëguar nga i ati në vitin 1976. Në vitin 1982 Këshilli i Bashkuar i fshatit vendosi që t’i japë 200 metra katrorë nga toka e tij nipit, Kadriut. Ndërsa në vitin 1991, nga ligji 7501 iu dha edhe 416 metra katrorë, që sot i disponon nipi i tij. Më pas ai emigroi në Greqi dhe kur u kthye u përball me një ndarje të re të sipërfaqes së pronës së tij, të cilën sipas tij, Kadriu e ka bërë me dokumente jo të rregullta.

Juristja Eni Çobani shpjegon se bëhet fjalë për familje bujqësore, të cilat kanë marrë akt-marrje toke në bazë të numrit të personave që përmban familja. Qerimi nuk ka marrë 16000 metra katrorë siç i takonte, por ka marrë vetëm 15000 metra katrorë. Ajo lexoi ndarjen e pasurisë së Kadriut, për të cilën Qerimi pretendon se nuk i disponon në të vërtetë.

Kryetari i Këshillit të Bashkuar Pojan asokohe, Sokrati u shpreh nëpërmjet një lidhjeje telefonike me studion se është në dijeni të konfliktit dhe ka ndërhyrë për të ndihmuar në mënyrë shoqërore.

“Ai mund të jetë dhe konflikt i ri. Unë nuk jam në gjendje dhe as isha në atë kohë sepse nuk ka qenë dhe nuk është kompetenca ime të shoh rregullat se si duhen regjistruar këto. Unë e di problemin, por nuk e di si qëndron problemi. Ato që kam çuar në atë kohë unë që janë me firmën dhe vulën time, i qëndroj asaj çfarë kam çuar”, tha Sokrati.

Qerimi e pyet sa metra tokë i ka dhënë Kadriut në vitin 1982, pasi ky i fundit pretendon se i ka dhënë 800 metra katrorë, ndërkohë që kanë qenë vetëm 196 metra katrorë. Sokrati thotë se nuk ka asnjë informacion për ato çka thotë Kadriu dhe ndarjen e pasurisë së tyre.

Qerimi tregon se dokumentin origjinal të pronës së tij e ka dorëzuar në Hipotekë për ta regjistruar, por i kanë thënë që nuk korrespondon me formularin numër 6. Ndërsa e bija ndërhyn dhe thotë që i ka gënjyer dhe ia ka dhënë ai të drejtën Kadriut për të qenë në pronën e tyre.Ardit Gjebrea ngre pyetjen se përse nevojiteshin kaq shumë para dhe Qerimi thotë se janë shpenzuar për të siguruar dokumentacionin e nevojshëm për të zgjidhur çështjen në gjyqe.

Brunilda – Na le fukarenj! Na le pa bukë!

Ardit Gjebrea – Janë të ligjëruara këto para?

Qerimi – Janë të ligjëruara me fatura e me të gjitha. I kam këtu.

Brunilda – ǒmë duhen mua faturat që thua ti? Më jep letrën mua, siç na premtove! Të gjitha këto janë paguar me lekët tona dhe në fund të marrë shtëpinë nipi i babit dhe jo ne!

Qerimi tregon se ka bërë dy ekspertiza me ekspertë të ndryshëm, të cilët i kanë nxjerrë sipërfaqe të ndryshme toke. Por Brunilda thotë se nuk i intereson, por kërkon që i ati ose t’i kthejë paratë ose pronën. Ai shpjegon se i ka të dokumentuara të gjitha paratë që ka shpenzuar për të zgjidhur problemin e pronës së tyre, por ajo ka 1 vit e gjysmë që nuk i flet dhe nuk ka pranuar të mësojë se ku kanë shkuar ato para.

Brunilda – Unë s’të flas! Si të të flas unë ty kur më ke marrë gjithë ato lekë?!

Qerimi – Të kam thënë …

Brunilda – Ore zotëri! Kërkon ti të flasësh me mua? Ça thua? Po fare! Gjithë ato lekë! Na ke gënjyer!

Qerimi – Unë të kam thënë hajde, ja ku i ke të gjitha faturat!

Brunilda – Ti më kthe lekët që më ke marrë ose më jep letrën me emrin tim!

Qerimi – Plus që kam futur edhe kontributin tim për juve…

Brunilda – Apo doje lekë që të bridhje ti e të mos na jepje gjë neve?

Qerimi – Unë i kam të tëra. Të kam thënë 100.000 mijë herë ty dhe vëllait tënd. Vëllai i kësaj nuk më merr asnjë herë në telefon vetëm nga ky problem se kujton se ia kam dhënë unë nipit tim dhe ia kam shitur me lëkë.

Brunilda – Po si të mos mendoj kështu unë? Se unë s’kam asgjë në dorë, as lekët të m’i japë mbrapsht se s’ka për vete e as pronën!

Qerimi – Zonja Eni ti je vetë familjare. A mund ta bësh diçka të tillë kundrejt fëmijëve?

Eni Çobani – Tani, çudira shqiptare ka patur shumë Qerim. Çfarë s’kemi dëgjuar në seancat e ndërmjetësimit. Çdo gjë ndodh!

Juristja e rubrikës “Shihemi në Gjyq” shprehet se nëse disa anëtarë të familjes kanë kontribuar më tepër në pronë, atëherë ata duhet të marrin më tepër tokë se të tjerët që nuk kanë kontribuar.

Ndërsa publiku i emisionit “E Diela Shqiptare” i jep të drejtë Qerimit, duke e shpallur të pafajshëm në këtë çështje. Ai thotë se nipi i tij ka ndërhyrë 600 metra katrorë në pronën që ka trashëguar nga i ati dhe për këtë gjë endet nëpër gjyqe prej 10 vitesh.

Juristja Çobani thotë se në bazë të nenit numër 16 të Kodit të Procedurës Civile, gjykata nuk ka arritur për kaq vite të saktësoje se ku gjendet kjo pronë, çfarë sipërfaqe ka dhe ku hyjnë akt – marrjet e Qerimit me atë të Kadriut. Ajo shprehet se faktet dhe provat nuk janë argumentuar mirë dhe janë gjykuar në mënyrë të njëanshme nga Gjykata e Shkallës së Parë dhe Gjykata e Apelit, ndaj beson se ky gjykim do të rishqyrtohet dhe më pas do të zgjidhen të gjitha problemet.

Zonja Eni i kërkon Qerimit që të dëmshpërmblejë të gjithë kontributin e familjes së Brunildës me sipërfaqe më të gjerë toke nga prona e tyre dhe ai premton se do t’ia japë.

Juristja gjithashtu bën apel që të gjithë të gëzojnë çdo moment pranë prindërve të tyre, pasi janë të pazëvendësueshëm, duke përmendur kështu edhe mungesën që ajo vetë ndjen për të atin.

Brunilda përqafohet me të atin, pas 1 viti e gjysmë pa folur, duke e mbyllur në këtë mënyrë me sukses edhe këtë seancë ndërmjetësimi./ tvklan.al
Shtuar më 08/04/2018, ora 23:21

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori