Rama: Do jemi në bashkëqeverisje me PDIU
UNICEF: Fėmijėt e komunitetit rom tė diskriminuar nė shkolla
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Organizata nė mbrojtje tė fėmijvė UNICEF gjatė njė seminari tė zhvilluar gjatė ditės sė hėnė nė Tiranė ka deklaruar se ligji pėr mbrojtjen nga diskriminimi duhet tė njihet dhe implementohet nga institucionet arsimore.

Kjo gjė sipas drejtuesve tė kėsaj organizate do ti priste rrugėn ēdo abuzimi tė mundshėm mbi fėmijėt. Sipas UNICEF fėmijėt e komunitetit rom vazhdojnė tė mbeten me tė diskriminuarit nėpėr shkolla, megjithėse ka njė ligj qė duhet t’i mbrojė ata. “Drejtuesit e institucioneve arsimore, me ligjin antidiskriminim konsiderohen si komisionerė nė miniaturė, sepse kanė procedura shqyrtimi, procedura pranimi tė ankesave dhe pėr shqyrtimin e tyre”, -deklaroi komisionerja pėr mbrojtjen nga diskriminimi, Irma Baraku gjate ketij seminari. /albeu.com/

Shtuar më 05/12/2011, ora 19:04
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Nė mbledhjen e dytė tė pėrbashkėt tė Qeverisė shqiptare dhe asaj tė Kosovės qė u mbajt nė Tiranė u nėnshkruan 11 marrėveshje nė fusha tė ndryshme.

Nė mbledhjen e dytė tė pėrbashkėt tė Qeverisė shqiptare dhe asaj tė Kosovės qė u mbajt nė Tiranė u nėnshkruan 11 marrėveshje nė fusha tė ndryshme.