U lirua nga akuzat, Trump pritet si hero nga përkrahësit
Edhe pse ka humbur tshmë zyrtarisht, Donald Trump vazhdon të shkaktojë debate në jetën politike në SHBA.

Ditën e sotme ai u prit si një hero, teksa mbështetësit e tij u mblodhën pranë shtëpisë së tij në Ditën e Presidentëve – mes një reagimi në rritje kundër republikanëve që votuan për ta fajësuar atë.

Ish presidenti u lirua në gjyqin e tij të dytë të fajësimit të Senatit gjatë fundjavës. Ai u fotografua në publik për herë të parë që nga vendimi në West Palm Beach, Florida. Trump u pa duke përshëndetur mbështetësit dhe duke u drejtuar atyre gishtin e madh.

Senati e liroi Trump nga akuza e 'nxitjes së kryengritjes' pasi prokurorët e Dhomës së Përfaqësuesve paraqitën se ai ishte personi, i cili nxiti turmën duke provokuar një fushatë disa mujore të përhapjes së teorive të komplotit të rrënuar se zgjedhjet iu vodhën.

Shtuar më 16/02/2021, ora 09:29

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori