Turdiu në Athinë, diskuton për marrëveshjen detare
Kanë rinisur sërish negociatat midis Shqipërisë dhe Greqisë për ujërat detare. Takimi ka nisur dje në Athinë, ku pala shqiptare është përfaqësuar nga Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Jashtme, Gazmend Turdiu, i cili është pritur nga homologu Yannis-Alexis Zepos. Në njoftim për shtyp të Ministrisë së Jashtme greke, nuk sqarohet asgjë konkretisht rreth diskutimeve për këtë çështje.

“Të dy palët konfirmojnë nivelin shumë të mirë të marrëdhënieve dhe cekën një numër çështjesh bilaterale, ndër të tjera, perspektivat për të rritur kontaktet dypalëshe dhe për të zhvilluar më tej bashkëpunimin dypalësh, veçanërisht në fushën e tregtisë, ekonomisë, kulturës dhe arsimit, etj”, thuhet në reagimin e Ministrisë së Jashtme greke.

Më tej, në deklaratë shkruhet se “të dy palët diskutuan për situatën në rajon, në funksion të zhvillimeve të fundit, të tilla si liberalizimi i vizave për qytetarët shqiptarë dhe opinionin e Komisionit Evropian mbi aplikimin e Shqipërisë për të hyrë në BE, ku është ranë dakord për të studiuar në praktikë mënyrat për të bashkëpunuar mbi përafrimin e Shqipërisë në BE-në”.

“Të dy palët përsëritën dëshirën e tyre për të përdorur plotësisht të mundshme të minoritetit etnik grek në Shqipëri dhe të shqiptarëve që jetojnë dhe punojnë në Greqi për të shërbyer si një urë e miqësisë midis dy vendeve”, përfundon deklarata.

Megjithatë, jo zyrtarisht thuhet se në këtë takim është diskutuar edhe për rinegocimin e marrëveshjes për ujërat detare, një kërkesë e kërkuar me ngulm nga pala greke, e cila shprehur jo pak zhgënjim kur marrëveshja në fjalë u rrëzua nga Gjykata Kushtetuese në Shqipëri.
Shtuar më 27/11/2010, ora 10:27

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori