Trump: Nuk vendoset gjithçka më 3 nëntor, do të presim me javë të tëra
Presidenti amerikan Donald Trump zhvilloi katër tubime gjatë ditës së djeshme në Pensilvani, ku ka një betejë të madhe me rivalin e tij Joe Biden. Në Teksas, automjetet që valonin flamuj të Trump për pak bënë një incident.

Trump iu tha njerëzve në Pensilvani se Dita e Zgjedhjeve ‘do të vijë dhe shkojë, dhe ne nuk do ta dimë.’ Presidenti Trump parashikoi këtë të shtunë se zgjedhjet presidenciale nuk do të vendoseshin të martën, duke paralajmëruar se “rezultati do të pritet për javë të tëra” dhe duke sugjeruar – – që “gjëra shumë të këqija” mund të ndodhin, ndërsa shtetet do numërojnë fletët e votimit në ditët pas ditës së zgjedhjeve.

Komentet e presidentit erdhën ndërsa ai filloi katër ndalesa fushate sot në Pensilvani, në një fjalim të dedikuar për disa qindra njerëz, duke u mburrur me arritjet e tij dhe duke sulmuar rivalin Biden, ndërsa ai parashikoi fitore javën e ardhshme.

“Shumë, shumë ditë do të na duhen derisa të përfundojë gjithçka. Kështu, që do të shikoni në 3 nëntor. Unë mendoj se ka shumë të ngjarë që nuk do kemi një vendim, sepse Pensilvania është shumë e madhe, ”tha Trump në ndalesën e tij të parë në Neëtoën. “Ne do të presim, 3 nëntori do të vijë dhe shkojë, dhe ne nuk do ta dimë çfarë ndodhi”, tha ai, shkruan Neë York Times.

Fushata e presidentit ka kërkuar në mënyrë agresive për të parandaluar Pensilvaninë dhe shtetet e tjera që të zgjasin kohën kur u lejohet të numërojnë fletëvotimet me postë, të cilat janë përdorur në numër më të madh se kurrë më parë.

Të Premten, Gjykata e Lartë vendosi që zyrtarët e Pensilvanisë mund të pranojnë fletëvotimet që mungojnë tre ditë pas të martës. “Kjo është një gjë e tmerrshme që Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara i ka bërë vendit tonë”, tha Trump. “Dhe unë e them këtë gjë, e them me zë të lartë dhe e them me krenari.”

Pavarësisht shqetësimeve të tij në lidhje me fletët e votimit, Trump parashikoi që republikanët do të fitojnë presidencën dhe do të bëjnë edhe më shumë në zgjedhjet e Kongresit, duke anashkaluar sondazhet që sugjerojnë se demokratët janë duke udhëhequr në shtetet e rëndësishme në të gjithë vendin. “Një valë e shkëlqyeshme po formohet”, tha Trump, duke thënë se “ndjen energjinë që po shkatërron palën tjetër”.
Shtuar më 01/11/2020, ora 08:50

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori