The Washington Post: Fake News nxjerr shqiptarët nga shtëpitë (FOTO LAJM)

Agjensia prestigjioze e lajmeve The Washington Post I ka bërë jehonë kaosit të krijuar mbrëmjen e kaluar sidomos në kryeqytet por edhe në disa qytetet të tjera të vendit për shkak të një lajmi se tërmet me magnitudë prej 6 ballësh priste të gosite vendin pak para mesnate.

Lajmi hapet me titullin: "Fake News" nxjerr shqiptarët nga shtëpitë e tyre”, ndërsa theksohen edhe dëmet e mëdha që ka shkaktuar si dhe personat e mbetur të plagosur.

Artikulli i plotë:

TIRANE, Shqipëri – Policia shqiptare thotë se ka marrë në pyetje dy gazetarë me dyshimin se ata provokuan panik duke raportuar se një tërmet i madh ishte i mundshëm, pasi një tërmet më parë plagosi 105 njerëz dhe dëmtoi qindra ndërtesa.

Njerëzit në kryeqytet, Tiranë, vrapuan jashtë mbrëmjen e së Dielës, nga frika e raportimeve në internet për një tërmetmundshëm me madhësi-6 ballë para mesnatës. Shumë parkuan makinat e tyre përgjatë autostradës dhe fltën mbi to; të tjerët shkuan në një stadium futbolli me valixhe të vogla ose u ulën jashtë kafeneve për një kafe të natës vonë.

Autoritetet nxituan të bëjnë thirrje për qetësi, duke thënë se raportet ishin të rreme.

Tërmeti i pasdites së të Shtunës, me madhësi 5.8 ballë sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit në Shqipëri dhe 5.6 sipas Anketës Gjeologjike të Sh.B.A-së dhe Qendrës Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare, dëmtoi rreth 915 ndërtesa.

Shkollat ​​fillore dhe të mesme janë mbyllur të hënën.
Shtuar më 23/09/2019, ora 17:55
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori