Tërheqja e KiE nga 30 qershori, Basha: Nuk ka konkurrencë pa pjesëmarrjen e opozitës
Pas refuzimitz të Këshillit të Europës për të mos dërguar vëzhguesit e saj në votimet e 30 qershorit në Shqipëri, vjen reagimi i kreut të opozitës Lulzim Basha.

Përmes një deklarate për media nga selia e PD-së, Basha është shprehur se, ky është rasti i parë në historinë e KiE që nuk monitoron zgjedhjet e një vendi anëtar.

"Nuk ka konkurrencë pa pjesëmarrjen e opozitës. Është një vendim i pastër politik, një ndarje e prerë nga organizata kryesore e të drejtave të njeriut dhe zgjedhjeve në Europë.

Këshilli i Europës ka qenë edhe në zgjedhjet e 2015 së bashku me OSBE-ODIHR. Këtë vit u tërhoq për herë të parë nga monitorimi i zgjedhjeve në një vend anëtar të tij. Farsa që ka përgatitur Rama nuk ka ndodhur askund që nga rënia e regjimit komunist", u shpreh Basha.
Shtuar më 26/06/2019, ora 21:27

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori