Të neveritshme por popullore, këto janë disa nga ushqimet më të shpifura në botë (FOTO LAJM)

Kemi degjuar shpesh herë për ushqime popullore në vende të ndryshme që për vendin tonë as nuk mund të imagjinohen, por atje janë ndër pjatat më të preferuara.

Nga minjtë te krimbat, më poshtë po ju sjellim disa nga ushqimet më të shpifuar në botë.

1 Vera e miut, një pije e mbushur me minj të ngordhur nga Kina.

2 Penisi i Demit është një pjatë popullore në mbarë botën, që besohet gjerësisht se ndihmon për të rritur virilitetin e burrave.

3 Për një arsye jo të qartë në këtë ekspozitë bëjnë pjesë edhe disa ëmbëlsira të vogla.

4 Kavjet janë një nga pjatat më të famshme të Perusë, hahet i pjekur në skarë, i tymosur ose i skuqur.

5 Krimbat, vemjet dhe mola, janë një delikatesë ushqyese tradicionale afrikane e zgjedhur me dorë në shkurret Zambiane.

6 Supë e bërë nga koka dhe këmbët e një dele, paçja është një pjatë tradicionale në kuzhinën persiane.

7 Lakuriqët e natës mbajnë erë të fortë të urinës ndërsa gatuhen, por mishi thuhet të jetë i ëmbël dhe shumë popullor në Guam.

8 Casu marzu, një specialitet sardian, është djathi që shkrin me kërmij të gjallë brenda.

9 Kopi luëak, ose kafe me jashtëqitjen e civet (një kafshë e vogël, gjitar amtare kryesisht nate në Azinë tropikale dhe Afrikë, veçanërisht në pyjet tropikale).

10 Menudo është një supë me aromë nga Meksika që është bërë nga stomaku i lopëve.

11 Jell-O sallatë është e bërë me xhelatinë, fruta dhe zarzavate të ndryshme, dhe shërbehet në tavolinë në të gjithë SHBA ditën e Falënderimit.

12 Stomaku i deleve i mbushur me brum, bajame, bollgur dhe erëza. Është i njohur në Skoci dhe hahet në Burns Night.Shtuar më 01/11/2018, ora 14:33
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori