Tanke dhe avionë ekspozohen në oborrin e Ministrisë së Mbrojtjes (FOTO LAJM)

Shumë tanke dhe avionë kanë zbarkuar në oborrin e Ministrisë së Mbrojtjes. Prej shumë kohësh në hapësirën e madhe të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë dhe dikasterit të Mbrojtjes që ndodhet në territorin e ish-Akademisë “Skënderbej” ndodhet një arsenal i tërë armësh të të gjitha llojeve.

Aty janë ekspozuar avionët mig të të gjithave llojeve, avionë që tashmë kanë dalë jashtë përdorimit, ashtu sikurse janë edhe tanke e predha të ndryshme.

Nuk bëhet fjalë për mjete pune, që mund t’ju shërbejnë studentëve. Por për shkak të një muzeu që është ndërtuar me rastin e 100 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Por tani pse ende qëndrojnë aty?

Pavarësisht mirëmbajtjes në dukje, për disa prej armatimeve ndër vite të Shqipërisë duket se bëjnë të tyren. Fotot që shoqërojnë këtë shkrim tregojnë qartë, atë se çfarë ndodh në oborrin e Ministrisë së Mbrojtjes dhe Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë.

Në disa kapanone të tjera janë vendosur edhe llojet e armëve që janë përdorur nga forcat tona të armatosura ndër vite.

Shtuar më 15/10/2019, ora 17:51

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori