Sulm me bombë në Bagdat, binjakët vrasin 20 persona
Të paktën 20 njerëz janë vrarë dhe 40 të tjerë janë plagosur nga një bombë e hedhur nga dy binjakë në një zonë komerciale tregtare në kryeqytetin e Irakut, Bagdad, thanë zyrtarët.

Bomberët hodhën në erë veten në një treg veshjesh në Sheshin Tayaran ndërsa ndiqeshin nga forcat e sigurisë.

Sulmi i fundit vdekjeprurës në qytet ishte në janar 2018, kur 35 vetë u vranë në të njëjtin shesh.

Asnjë grup nuk ka thënë se ka kryer sulmin e fundit, por dyshimi do të bjerë mbi grupin xhihadist të Shtetit Islamik.

Qeveria irakiane shpalli fitoren në luftën e saj kundër ISIS në fund të 2017.

Shtuar më 21/01/2021, ora 12:14

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori