Stuhia e re godet Bahamas dy javë pas Uraganit Dorian
Një stuhi e re po kërcënon bahamasit vetëm dy javë pasi Uragani Dorian kaloi me shpejtësi të madhe nëpër një pjesë të ishujve.

Tropical Depression Nine do forcohet në Tropical Storm Humberto mbrëmjen e së premtes.

Aktualisht po lëviz drejt veri-perëndimit drejt ishullit të Great Abaco, një nga ishujt e goditur më shumë nga Dorian.

Rreth 1.300 njerëz janë zhdukur në Bahamas pas uraganit, ndërsa të paktën 15.000 të tjerë kanë nevojë për strehim, ushqim dhe kujdes mjekësor.

Humberto o do të shkaktojë erëra të forta prej 45 km/orë dhe shira të mëdha në ishuj.

BBC Weather ka paralajmëruar se Umberto mund të përforcohet në një tjetër uragan gjatë ditëve të ardhshme. Ndërsa zyrtarët thanë se përmbytjet nga stuhia mund të pengojnë përpjekjet për shpëtimin e banorëve dhe dhënien e ndihmave.
Shtuar më 14/09/2019, ora 08:09

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori