Spanja vendosi për "ripushtim" të Katalonjës
Pëlqej
Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy, pas mbledhjes që mbajti sot me kabinetin e tij, u vendos që tani Spanja ta marrë nën kontroll Katalonjën.

Me këtë rast do të zbatohet neni 155 i Kushtetutës, me ç’rast ai do të shkarkojë qeverinë katalanase dhe do të thërrasë për zgjedhje lokale brenda gjashtë muajve, shkruan Reuters, transmeton Koha.net.

Masat do të miratohen nga Parlamenti spanjoll më 27 tetor.
Shtuar më 21/10/2017, ora 15:17
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori